wstecz

03.03.2014 by noniwoo

Czym jest programowanie?

Codziennie używamy różnych urządzeń typu smartfon, bankomat czy laptop, ale czy kiedykolwiek myśleliśmy nad tym jak to jest zrobione? Czy przy wypłacaniu gotówki z bankomatu kiedykolwiek pomyślałeś w jaki sposób to wszystko działa?

Kluczowym elementem jest zdanie sobie sprawy, że te urządzenia to tak naprawdę komputery pod różnymi postaciami. A skoro komputery, to wykonują one jakieś programy. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy i wielu pytań które powinny się pojawić.

Zacznijmy od punkty pierwszego, bo jest on najważniejszy.

Czym są programy?

Programy to instrukcje, które ma wykonać komputer. Tak jak ludzie porozumiewają się za pomocą różnych języków, tak samo instrukcje dla komputera podaje się w różnych językach programowania – póki odbiorca, czyli komputer je rozumie.

Czym jest więc programowanie?

Programowanie to tworzenie programu, czyli zapisywanie instrukcji przeznaczonych dla komputera. Programowanie w zależności od osoby może być też rozumiane jako cały proces prowadzący do stworzenia programu, czyli przykładowo zapoznanie się z zadaniem, planowanie, stworzenie szkicu programu oraz faktyczne pisanie instrukcji.

Jak się tworzy programy?

Ludzie porozumiewają się za pomocą mowy, pisma czy gestów. Komputery są jednak dość kiepskie w rozumieniu mowy czy gestów, jednak jeśli zapiszemy im programy w postaci tekstu, mogą je dość łatwo zrozumieć i wykonać. Stąd programy tworzy się zapisując instrukcje w postaci tekstu w pliku.

Ważnym pytaniem żeby rozwiać ewentualne wątpliwości i poszerzyć rozumienie jest też:

Ile języków programowania zna komputer?

Tak naprawdę dokładnie jeden – jest to język rozumiany przez procesor, który wykonuje wszystkie instrukcje. Jest on jednak mało przyjemny w użyciu dla człowieka, dlatego powstały liczne inne języki programowania, które są tłumaczone na język procesora przez jeden z dwóch rodzajów programów: kompilator lub interpreter.