wstecz

20.03.2014 by noniwoo

Źródła wiedzy online

Jak szukać wiedzy w internecie? Wchodzimy na google'a, prawda? Jednak jest kilka stron, bądź haseł, które po prostu warto znać.

Wikipedia - http://pl.wikipedia.org

Wikipedia to otwarta encyklopedia, którą znają wszyscy, nie ma więc sensu się rozpisywać. Jej treść tworzą wszyscy użytkownicy, warto więc coś dopisać od siebie jeśli akurat tego na wikipedii brakuje. Oczywiście jest wersja po polsku, warto czasem jednak poszukać też po wersji angielskiej.

Khan academy - https://www.khanacademy.org/

Ta wspaniała strona posiada kurs materiału z matematyki od dodawania liczb jednocyfrowych, przez ułamki i procenty do algebry liniowej, analizy i równań różniczkowych. Khan fajnie i dokładnie tłumaczy materiał, a fakt że można ten sam filmik puszczać wiele razy, czy zatrzymać gdy chemy coś przemyśleć w danej chwili jest wielką przewagą w porównianiu z klasą w szkole. Część materiałów była tłumaczona na polski, jednak styl pozostawiał wiele do życzenia. Polecam natomiast gorąco wersję angielską. Starsze filmiki mogą być w kiepskiej jakości, jednak dalej są świetnym źródłem informacji.

Strona też posiada materiał poza matematyką, ale np. z informatyki nie jest on już tak dobry.

MOOC

ang. Massive Open Online Courses to skrót określający strony zawierające kursy dostępne dla wszystkich. Większość z nich jest dostępna za darmo, jednak głównie po angielsku. Możemy na nich znaleść kursy z matematyki, filozofii, rachunkowości, elektroniki, czy grafiki komputerowej. Warto się więc zainteresować. Za wieloma z kursów z tych stron stoją największe/najlepsze uniwersytety na świecie.

Przykładowe strony MOOC:

TED - https://www.ted.com/

TED to konferencje na których ludzie dzielą się tematami o których warto rozmawiać - jak głosi slogan "ideas worth spreading". Wśród poruszanych tematów są kultura, technologia, psychologia, życie, chemia, .... Długo by można wymieniać. Większość pogadanek z tych konferencji jest nagrywana i można je oglądać za darmo w internecie. Oczywiście po angielsku.

Istenieją też lokalnie i niezależnie organizowane konferencje TEDx mające taki sam charakter jak TED. Część filmów z tych konferencji też jest wrzucana na internet.